Začít vyvíjet na Macu – zajímavá myšlenka, co říkáte? Každý vývojář se v nějaké fázi své kariéry s touto myšlenkou setká. Pokud jste vývojář a ještě nevlastníte Mac, ptám se: proč?
Během své programátorské kariéry jsem zastával mnoho různých IT pozic v různých firmách: od nadnárodních korporací, přes středně velké místní firmy, až po divoké startupy Silicon Valley. Mé zkušenosti zahrnují vše od frontendu, přes backend vývoj, UX design, výše postavené manažerské pozice, až po práci s hardwarem a různými programovacími jazyky.
Během celé této doby jsem postupně vylepšoval svůj vývojářský toolkit. V současné době využívám nejnovější MacBook Pro M1 Max, 1TB, 32GB RAM. Klíčové však bylo změnit svůj přístup a zaměření – ne tak moc podle firmy, ve které jsem pracoval, ale spíše podle toho, co se dělo v mé hlavě. To důležité bylo si dovolit být efektivní, rychlejší,mít focus na to, na čem doopravdy záleží.
Jako vývojáři máme unikátní mindset. Máme tendenci být analytičtí, vyžadujeme důslednost a nemáme rádi opakující se rutinní úkoly. Tyto schopnosti nám umožňují vynikat v programování, ale co kdybychom je aplikovali i v jiných oblastech našeho života?
Když jsem tento koncept objevil, můj profesní život začal nabírat na obrátkách. Používat vývojářský způsob myšlení v běžném životě se mi jevilo jako skvělý nápad.
Začal s nástrojem, který používám nejčastěji – Mac. Už to ani nenazývám počítač, protože od té doby, kdy jsem začal s Mackem, nebylo cesty zpět. A že nejsem sám potvrzují i veškeré statistiky – zpět z Macu k PC se vrátí pouhé procento lidí.
Většina vývojářů obdivuje Mac, ale z různých důvodů jej nemohou vlastnit. Tyto důvody už ale dnes často neplatí. A nebavíme se tady pouze o finančních záležitostech, ale také o historických nekompatibilitách a nedostupnosti.
Takže proč Mac a vývoj? Klíčovým slovem je efektivita. Jako vývojáři trávíme spoustu času na počítači, a proto je důležité, aby vše fungovalo hladce. Pokud něco nefunguje, vztekáme se – a jako správní programátoři – nedokážeme spát, dokud to neopravíme, protože „to prostě musí fungovat”. A když na to nepříjdeme před spaním, tak nás náš programátorský mozek probudí ve 3 ráno s řešením – dobře to znáte, že?
Když se budíte s řešením kódu, který vydělá milióny, dokonalé. Když vám ale nedá spát jak si na počítači nastavit systém tak, ať se náhodou sám nerestartuje – tak máme trochu problém.
Pro mě byl Mac odpovědí na tyto problémy. Díky němu se moje efektivita zvýšila o desítky procent a tento vzor jsem viděl u každého, komu jsem doporučil na Mac přejít. Jak je to možné?
Fundamenty denního používaní Macu jsou odladěné do takové míry, že v určitý moment zapomenete, že vlastně existují.
Systémové updaty, restarty, migrace dat, přehřívaní, problémy s rozlišením, nepřesnosti touchpadu, nevhodná klávesnice, nemožost si kopírovat text mezi více zařízeními – na tyto věci a mnoho dalších jsem naprosto zapomněl.
Zůstalo pouze psání kód a návrh systému. To mi umožnilo v důsledku být tak efektivní, že jsem se začal až nudit a tak jsem budoval více a více.
Na všechny vychytávky Macu a MacOS se budeme dívat postupně v dalších článcích. Na to, jak si nastavit celé vývojové prostředí, vyoptimalizovat si denní flow do takové míry, že zbude čistá radost z psání kódu také.
Přemýšlejte ale o tom, zda dokážete optimalizovat své pracovní prostředí stejně dobře, jako svůj kód. Pokud ne, možná je čas na změnu.